• Nanotechnologia na Śląsku
    Nanotechnologia wyznacza trendy współczesnej nauki, jest ważnym elementem rozwoju przemysłu i stanowi obecnie cenne źródło technologicznych inspiracji.

  • Cele klastra
    Głównym celem Klastra jest wspieranie na Śląsku rozwoju przedsiębiorczości w dziedzinie nanotechnologii opartej na współpracy sektora naukowego i gospodarczego.

Członkowie klastra

 elbit2

 Firma Elbit® powstała w 2005 roku i prowadzi działalność w zakresie wsparcia technologicznego dla firm zajmujących się obróbką galwaniczną metali na potrzeby przemysłu energetycznego, górniczego, samochodowego czy elektroniki.

Czytaj więcej!

 


Nasza specjalność to produkcja najwyższej, jakości części maszyn i urządzeń o zwiększonej trwałości. Oferujemy wydłużenie żywotności łopatek turbin i wentylatorów, łopatek i korpusów pomp, walców, czopów wałów, bębnów, rolek, form, matryc, stempli, narzędzi, nurników, tłoczysk, ślimaków, mieszalników i innych elementów.

Czytaj więcej!

 


Wrocławskie Centrum Badań EIT+ jest spółką integrującą potencjał naukowo-badawczy dolnośląskiego środowiska akademickiego. Udziałowcami Spółki są największe wrocławskie uczelnie publiczne oraz samorząd Miasta Wrocławia.

www.eitplus.pl

 


Firma ARSANIT działa na polskim rynku od 2002 roku i dzięki od początku trafnie określonym celom, przemyślanej strategii rozwoju, kreatywności oraz zaangażowaniu pracowników, w ciągu kilku lat nastąpił bardzo intensywny rozwój firmy a wielkość produkcji i sprzedaży zostały kilkakrotnie zwiększone. Od początku swej działalności firma ARSANIT jest firmą z całkowicie polskim kapitałem, z polskim pomysłem na rozwój i zarządzanie.

www.arsanit.pl

 

moratex


Instytut istnieje od 1953 roku. Głównym i niezmiennym celem jego działalności jest opracowywanie nowoczesnych konstrukcji i technologii włókienniczych wyrobów technicznych oraz ich wdrażanie do praktyki przemysłowej. MORATEX dopracował się wiodącej pozycji wśród krajowych placówek badawczo-rozwojowych i konstruktorów wysoce wyspecjalizowanych produktów przeznaczonych dla różnych dziedzin gospodarki narodowej.

www.moratex.eu


Firma CERTECH zajmuje się produkcją części maszyn z ceramiki specjalnej - np. węglika krzemu Inżynieria powierzchni - nakładanie powłok trudno ścieralnych, o specjalnych własnościach tribologicznych, barier cieplnych, o wysokiej odporności korozyjnej (tlenki metali, węgliki) technologiami natryskiwania cieplnego, w tym powłok z zastosowaniem proszków o strukturze nanokrystalicznej.

www.certech.pl

 

Firma ALVO, czołowy producent sprzętu medycznego, powstała 20 lat temu w Śmiglu woj. Wielkopolskie. Swoją działalność zaczynała od produkcji prostych mebli gastronomicznych, aby w tym czasie dojść do bardzo nowoczesnych i skomplikowanych wyrobów w tak trudnej branży jaką jest medycyna.

Obecnie firma ALVO zajmuje się projektowaniem i produkcją wysoko zaawansowanych wyrobów stosując w produkcji najnowsze technologie. Prowadzi również projekty i badania nad zastosowaniem w swojej produkcji najnowszych osiągnięć w dziedzinie nanotechnologii. Działalność taka pozwala firmie na dynamiczny rozwój i na ugruntowywanie swojej pozycji na wielu rynkach całego świata.

 www.alvo.pl

 

PREVAC jest wiodącym na świecie producentem aparatury naukowo-badawczej przeznaczonej do prowadzenia badań i eksperymentów w warunkach wysokiej i ultra wysokiej próżni. Natomiast proponowane przez PREVAC rozwiązania konstrukcyjne należą do najbardziej zaawansowanych w dziedzinie nanotechnologii. Logo firmy, rozpoznawalne niemalże na całym świecie, utożsamiane jest od wielu lat z innowacyjnością, precyzją wykonania i najwyższą jakością działania.

Czytaj więcej!

 

Przedsiębiorstwo Suprabit z siedzibą w Katowicach istnieje na polskim rynku od 1982 roku. Firma zajmuje się sprzedażą kamienia naturalnego, produkcją elementów kamiennych, projektowaniem ogrodów, aranżacją wnętrz oraz wykonawstwem w zakresie urządzania ogrodów.

Suprabit w swojej ofercie ma nowoczesne środki oparte na nanotechnologii służące do impregnacji  kamienia naturalnego i sztucznego. Poprzez głęboką penetrację precyzyjnie uszczelniają wszystkie, nawet mikroskopijne pory w zabezpieczonej powierzchni, uniemożliwiając wnikanie wody oraz innych substancji mogących pozostawiać plamy. Zabezpieczona powierzchnia pozostaje równocześnie paroprzepuszczalna.

www.suprabit.pl

termex

 

Firma Termex posiada długoletnie doświadczenie w zakresie produkcji styropianu oraz kompletnych linii do jego produkcji. Ponadto zajmuje się również produkcją półek łazienkowych, architektonicznych elementów dekoracyjnych, linii do recyklingu i przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Innowacyjny charakter działalności firmy Termex przejawia się poprzez produkcję nowoczesnych linii technologicznych do styropianu w oparciu o zakup licencji, patentów jak i badań własnych. Produkowane urządzenia cechuje spadek natężenia elektromagnetycznego, hałasu, energochłonności oraz obniżona emisja szkodliwych gazów.

www.termex-styropian.com.pl

termex

 

Brante Partners świadczy usługi doradcze dla przedsiębiorstw i jednostek badawczych w obszarze komercjalizacji technologii. Interdyscyplinarna wiedza i doświadczenie firmy Brante pozwala na kompleksowe podejście do własności intelektualnej i potraktowanie jej jako produktu rynkowego, którego dostawcami są jednostki badawcze, a odbiorcami przedsiębiorstwa przemysłowe lub fundusze podwyższonego ryzyka (tzw. venture capital).

www.brante.pl

alpinus

Firma Alpinus Chemia to przedsiębiorstwo zatrudniające kilkunastu pracowników, które zajmuje się produkcją specjalistycznych środków chemicznych, znajdujących zastosowanie w branżach takich jak: służba zdrowia, motoryzacja, renowacja i wielu innych, a także produkcji wyrobów chemicznych na indywidualne zlecenie klientów.

www.alpinuschemia.com

alpinus

Załóżona w 1846r. w Jenie jako warsztat mechaniki precyzyjnej i optyki, firma Zeiss jest obecnie światowym liderem w przemysle optycznym i optoelektronicznym. Obecnie zatrudnia 12 257 osób. Posiada biura w ponad 30 krajach i przedstawicielstwa w ponad 100 włącznie z centrami produkcyjnymi w Europie, Ameryce Płn., i środkowej oraz Azji. Siedziba firmy znajduje się w Niemczech.

Firma Zeiss to światowy lider w produkcji zaawansowanych technologicznie rozwiązań z zakresu optyki, mechaniki i elektroniki. W jej ofercie znajdziemy mikroskopy optyczne, mikroskopy fluorescencyjne, mikroskopy konfokalne, systemy analizy obrazu oraz mikroskopy elektronowe.

www.zeiss.pl

IZTW

Misją Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania jest udział w światowym rozwoju technologii wytwarzania wyrobów o wysokim stopniu przetworzenia oraz w budowie i rozwoju konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i przedsiębiorczości. Misja Instytutu obejmuje również transfer zaawansowanych technologii, produktów i wiedzy, zwłaszcza do małych i średnich przedsiębiorstw.

www.ios.krakow.pl

ipetrol

i-Petrol Sp. z o.o., to specjalistyczna firma działająca na rzecz ochrony jakości paliw, rozumianej w bardzo szerokim zakresie. Dysponuje nowocześnie wyposażonym laboratorium, świadczącym usługi w badaniach paliw, komponentów oraz olejów smarowych. Jako istotny element uwzględnia także działania na rzecz ekologii, będącej miarą świadomości każdej firmy.

Do najważniejszych cech spółki należą: nowatorskie narzędzia zarządzania jakością produktów i usług, nowoczesne laboratorium badań produktów naftowych, bezpieczeństwo spełnienia wymagań prawnych, kanał doradczy i konsultacyjny (źródło informacji w zakresie ochrony środowiska i jakości produktów naftowych), umocnienie wizerunku lidera w dystrybucji paliw, zwiększenie świadomości personelu oraz możliwość pogłębiania wiedzy.

www.i-petrol.pl

IEL logo

Instytut Elektrotechniki Oddział Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego we Wrocławiu powstał 3 stycznia 1948 roku z inicjatywy prof. Jerzego Skowrońskiego. 65-letnie doświadczenie pozwala regularnie poszerzać tematykę prac badawczych instytutu oraz kreowanie nowych zagadnień na rynku krajowym i międzynarodowym. IEl/OTiME to unikalna w Polsce jednostka, kompleksowo zajmująca się technologią i materiałoznawstwem elektrotechnicznym, realizująca szereg badań własnych oraz opartych na współpracy z przemysłem (prace badawczo rozwojowe, normalizacyjne, badania przemysłowe, przedkonkurencyjne, prace wdrożeniowe itp.) w zakresie szeroko pojmowanego materiałoznawstwa elektrotechnicznego. Oddział opracowuje także nowe technologie i wykonuje produkcje doświadczalną, prototypową i małoseryjną.

www.iel.wroc.pl

SmartNanotechnologies

Smart Nanotechnologies Sp. z o.o. powstała z inicjatywy ALWERNIA SA oraz osób fizycznych. Przedmiotem działalności firmy są prace badawczo rozwojowe, których celem jest opracowywanie, wytwarzanie i dystrybucja innowacyjnych komponentów chemicznych. Autorskie produkty Smart Nanotechnologies takie jak nanoproszki, nanokoloidy czy nanokompozyty, kierowane są do szerokiego grona przedsiębiorców, którzy poszukują innowacyjnych rozwiązań, pozwalających na uzyskanie nowych, pożądanych cech dla swoich produktów.

www.smartnanotechnologies.com.pl

Progresja

Progresja Sp. z o.o. rozpoczęła działalność w 2007 roku, a jej aktywność od samego początku z powodzeniem koncentruje się zarówno na rynkach krajowych, jak i zagranicznych. Główne obszary aktywności firmy obejmują branżę metalurgiczną i energetyczną, ze szczególnym ukierunkowaniem na przedsięwzięcia związane z odnawialnymi źródłami energii i ochroną środowiska. Progresja dostarcza przede wszystkim konstrukcje stalowe, części maszyn oraz – w oparciu o rozwijane usługi projektowe ― rozwiązania technologiczne wraz z ich kompleksową realizacją. Co ważne, specjalistyczne usługi inżynierskie świadczone przez Spółkę obok projektowania, obejmują także usługi w zakresie nadzoru nad wykonawstwem złożonych konstrukcji stalowych i urządzeń, wraz z nadzorem całego cyklu produkcyjnego, kontrolą postępu robót i ich jakości.

www.progresja.co

NanoChemTech

Firma NANO-CHEM-TECH zajmuje się wytwarzaniem struktur nanometalicznych na nośnikach tlenkowych, metalicznych oraz niemetalicznych. Opracowujemy układy katalityczne wykorzystujące nanometale (np. Pd, Ru, Rh, Re, Ir, Pt, Au i inne) osadzone na nośnikach oraz w postaci nanoaglomeratów bimetalicznych oraz prowadzimy badania aplikacyjne dla takich układów w reakcjach utleniania, redukcji, sprzęgania, cykloaddycji oraz reakcjach zachodzących w fazie gazowej. Wytwarza oraz przeprowadza próby aplikacyjne materiałów zawierających nanosrebro i nanomiedź posiadających odpowiednio działanie bakteriostatyczne i fungistatyczne. Firma zajmuje się również opracowywaniem technologii wytwarzania struktur nanoporowatych, zarówno o rozmiarach nanometrycznych, jak i mikrometrycznych oraz przeprowadza próby ich zastosowania do kontrolowanego uwalniania związków aktywnych. Oferuje syntezę szerokiej gamy związków organicznych oraz związków metali szlachetnych. Dodatkowo oferuje usługi związane z jednostkowymi procesami technologicznymi, m.in. wirowanie, redukcja w atmosferze wodoru, destylacja, ekstrakcja, rozdział chromatograficzny.

 www.nano-chem-tech.pl

Elplast

ELPLAST+ jest polskim producentem wyrobów z tworzyw sztucznych o ponad 30-letnich tradycjach i doświadczeniu w przetwarzaniu poliolefin metodą wytlaczania, rotoformowania i wtrysku ze szczególnym ukierunkowaniem na tworzywa modyfikowane w ceIu uzyskania oczekiwanych własności fizykochemicznych. Własne laboratoria, potencjał techniczno-intelektualny oraz współpraca z branżowymi instytutami i uczelniami wyższymi, jak również stosowanie surowców najwyższej klasy, pozwalają na wytwarzanie nowoczesnych wyrobów odpowiadających światowym standardom. ELPLAST+ produkuje wyroby innowacyjne w zakresie zmian własności dotyczących antystatyzacji, własności antybakteryjnych i barierowości.

 www.elplastplus.pl

TUV

TUV SUD POLSKA jest jedną z organizacji świadczących usługi na świecie. Jako jednostka notyfikowana, uznawana we wszystkich państwach członkowskich, nadzoruje urządzenia techniczne, sposób techniki ich wytwarzania, od odbiorców materiałów, z których będą wykonywane , po ich producentów, jak również sposób ich eksploatacji. Firma realizuje szeroki zakres usług w wielu dziedzinach certyfikacji, badaniach, testach, dopuszczeniach, ekspertyzach i szkoleniach. Świadczone usługi dotyczą również branży związanej z nanotechnologią oraz nanomateriałami. TUV SUD posiada, zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami wspólnoty oraz normami, procedury wdrażania w/w dokumentów z uwzględnieniem bezpieczeństwa związanego z wykorzystaniem nanomateriałów oraz system certyfikacji jakości nanoproduktów.

 www.tuv-sud.pl

cmpw

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych jest największą na Śląski jednotką Polskiej Akademii Nauk prowadzącą interdyscyplinarne badania z zakresu nauki o materiałach polimerowych i węglowych. Centrum prowadzi działalność naukową w pieciu głównych tematach:

1. Materiały dla ochrony środowiska, biologii i biochemii.

2. Materiały biodegradowalne.

3. Materiały i tworzywa konstrukcyjne.

4. Materiały dla optoelektroniki i optyki nieliniowej.

5. Materiały i procesy mebranowe.

Działalność naukowa Centrum jest finansowana ze środków statutowych, a także licznych projektów pozyskanych w ramach krajowych oraz unijnych programów operacyjnych i funduszy celowych. Wiele projektów rezlizowanych w Centrum wykracza poza ramy nauki podstawowej i angażuje komercyjne podmioty gospodarcze wykorzystujące wyniki badań do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i produktów.

 www.cmpw-pan.edu.pl

ext

Firma Ex.T istnieje od 2001 roku. Działalność naszej firmy związana jest głównie z telekomunikacją. Specjalizujemy się w kompleksowych usługach w zakresie planowania i budowy linków radiowych a także serwisie, doradztwie i sprzedaży radiolinii. Projektujemy również konstrukcje stalowe i konstrukcje specjalne na potrzeby telekomunikacji jak i dla klientów indywidualnych. Ponadto przez ostatnie 4 lata zajmowaliśmy się pracami badawczo-rozwojowymi związanymi z platformami wielowirnikowymi. Specjalizujemy się w tworzeniu zaawansowanych systemów kontroli lotu dla wielowirnikowców (Autoquad) – w tym gotowe platformy. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy 3 platformy docelowe (wraz z urządzeniami dodatkowymi). Urządzenia te pozwalają na wykonanie wizji lotniczych w trudno dostępnych miejscach i są odpowiedzią na nieustannie rosnące zapotrzebowanie rynku. Spektrum zastosowań jest jednak o wiele większe. Planujemy dalszy rozwój możliwości w tej dziedzinie i tym samym chcielibyśmy zająć się produkcją bezzałogowych dronów. Oprócz elektroniki, opracowujemy także elementy montażowe w technice druku 3D. W swojej bieżącej działalności tworzymy innowacyjne rozwiązania, rozpoczynając od prac koncepcyjnych przez projektowanie, aż do utworzenia prototypu i wdrożenia.

www.ext.com.pl

Sloen

Firma SLOEN Sp.zo.o. należy do Grupy firm SLOKO Ltd. W polu zainteresowań SLOEN są innowacyjne technologiach, głównie z branży energetyki.

Obszary specjalizacji firmy to:

– technologie plazmowe

– technologie druku 3D

– technologie paliw wodorowych

www.sloen.eu

AGP

Advanced Graphene Products Sp z o.o.  jest spółką nanotechnologiczną założoną w 2012r. Firma produkuje i dostarcza klientom na całym świecie najwyższej jakości grafen wielkopowierzchniowy HSMG ™ – High Strength Metallurgical Graphene™. AGP jest spółką spin-off Politechniki Łódzkiej. Dzięki współpracy z Instytutem Inżynierii Materiałowej (Politechnika Łódzka) irma opracowała unikalną metodę produkcji, która polega na wytwarzaniu grafenu na ciekłym metalu.

www.advancedgrapheneproducts.com

Dynamic Dynamic Technology systematycznie inwestuje w nanotechnologię, będąc jednocześnie pionierem tej nauki w Polsce od 2008 roku (wcześniej DYNAMAX). Spółka stawia na perfekcyjne produkty które produkuje pod własnymi markami.

Głównymi odbiorcami towarów są sieci handlowe, a poza nimi produkty sprzedawane są do kilku niezależnych dystrybutorów hurtowych (m.in. umowa z kluczowym na rynku graczem, tj. PGD – Polska Grupa Dystrybucyjna). Towary Nanomax oraz McIntosh są dostępne również w sklepie internetowym. Spółka zakłada ponadto znaczną aktywność na rynkach międzynarodowych (głównie w obszarze chemii budowlanej). Większość produktów spółki jest plasowana w segmencie premium pod względem ceny oraz jakości.

Firma samodzielnie komponuje receptury, jak również syntezuje nanokomponenty do produkcji, a docelowo (już od 2016 roku) będzie prowadziła swoja działalność we własnej fabryce, która została wsparta pokaźną dotacją PARP.

www.dynamic.pl

sidcoatings s

SiD Coatings specjalizująca się w produkcji farb podkładowych i nawierzchniowych przeznaczonych do zabezpieczenia przed korozją powierzchni stalowych. Jest to polskie przedsiębiorstwo, które dynamicznie się rozwija i sukcesywnie zyskuje uznanie Klientów. SiD Coatings oferuje unikalne farby reaktywne, sprawdzone w przemyśle okrętowym i w chemii ciężkiej, bazujące na 97% spirytusie rektyfikowanym.

www.sidcoatings.pl

technicqll logo

Nalmat Trzebinia jest producentem wyrobów chemicznych przeznaczonych dla majsterko-wiczów, gospodarstw domowych i motoryzacji, sprzedawanych pod wspólną marką Technicqll. Od trzydziestu lat wizja firmy opiera się na projektowaniu wyrobów tworzących „Domową i Motoryzacyjną Apteczkę Techniczną” w skład której wchodzą kleje, uszczelniacze, smary, preparaty służące do czyszczenia i konserwacji powierzchni. W swojej ofercie firma posiada specjalistyczne wyroby w małych opakowaniach, oferowane dotychczas tylko dla odbiorcy przemysłowego. Firma specjalizuje się w produkcji i wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań dla wyrobów epoksydowych. Wyspecjalizowane laboratorium, wieloletnie doświadczenie pracowników, własne technologie i wdrożone normy pozwalają na ciągłe doskonalenie i uzupełnianie asortymentu w odpowiedzi na sygnały z rynku i potrzeby klientów.

www.technicqll.pl

evolve

e-Volve to mikroprzedsiębiortwo specjalizujące się w automatyce w przemyśle i medycynie oraz automatycznych systemach zarządzania procesami rotacji materiałów eksploatacyjnych, leków, asortymentu jednorazowego, narzędzi itp. Przedsiębiorstwo pracuje nad wdrożeniem nanotechnologii wspierającej przechowywanie sterylne leków oraz pogłębienie wiedzy z zakresu testów obciążeniowych urządzeń typu dyspenser w zakresie zwiększania masy przechowywanych asortymentów w ruchomym bębnie, dostosowania szuflad do niestandardowych przedmiotów poprzez zastosowanie produkcji boxów metodą drukowania 3D a także dalszy rozwój software naszych autorskich rozwiązań.

www.e-volve.pl

evolve

3D-nano od 2009r. prowadzi działalność badawczą, produkcyjną i handlową w obszarze zaawansowanych technologii. Firma posiada własne laboratorium badawczo-rozwojowe, które wdraża autorskie rozwiązania w produktach hi-tech. Ponadto, świadcząc usługi doradztwa naukowo-technicznego pomaga klientom zaimplementować nanomateriały w nowych innowacyjnych produktach. Firma 3D-nano jest wyłącznym przed-stawicielem niemieckiej firmy Plasmachem na terenie Polski. Oferta handlowa obejmuje ponad 140 produktów z zakresu najnowocześniejszych nanomateriałów. Uzupełnieniem oferty nanomateriałów są produkty firmy Emfutur. Spektrum produktów firmy 3D-nano dopełniają komory rękawicowe GS-Glovebox System-technik przeznaczone do prac w atmosferach ochronnych.

www.3d-nano.com

spektrochem

Spektrochem to zaawansowane technicznie laboratorium badawcze działające wielokierunkowo w branży farb i lakierów. To światowej klasy aparatura, ponad 500 stosowanych metod badawczych i usługi świadczone dla ponad 200 firm w Polsce oraz kilkudziesięciu zagranicznych (m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Finlandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich). To profesjonalny i kompetentny zespół specjalistów ukierunkowanych na osiąganie wyznaczonych celów.

www.spektrochem.pl

emag

Przedsiębiorstwo produkcyjne EMAG-SERWIS Sp. z o.o. rozpoczęło swoją działalność w marcu 1993 roku w wyniku restrukturyzacji Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa „EMAG”. Spółka specjalizuje się w wytwarzaniu modeli, prototypów, produkcji jednostkowej oraz małoseryjnej urządzeń elektroniki, elektrotechniki i automatyki przemysłowej. Wiodące grupy produktów firmy to urządzenia służące do poprawy bezpieczeństwa w przemyśle wydobywczym, głównie górniczym takie jak: metanomierze, czujniki parametrów atmosfery oraz aparatura sejsmiczna. Posiadane zaplecze produkcyjne oraz wyposażenie pomiarowo-badawcze pozwala na produkcję opartą zarówno o własne opracowania jak i powierzoną do-kumentację konstrukcyjną klienta. Firma zainteresowana jest zastosowaniem nanosensorów, wytwarzanych na bazie nanorurek węglowych celem zaprojektowania i produkcji urządzeń służących do pomiaru parametrów atmosfery w różnych środowiskach m.in. w przemyśle wydobywczym oraz chemicznym.

www.emagserwis.pl

emag

XTPL jest spółką technologiczną założoną przez wybitnych polskich naukowców młodego pokolenia. Spółka zajmuje się opracowywaniem transparentnych optycznie i przewodzących elektrycznie warstw (ang. Transparent Conductive Films TCF), które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w cienko-warstwowych ogniwach słonecznych oraz w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych LCD. Spółkę wyróżnia innowacyjne podejściu do wytwarzania niezwykle cienkich szlaków przewodzących opartych na technikach druku tzw. „mokrych”. Udało się opracować metodę, dzięki której wytworzono przewodzące prąd elektryczny linie metaliczne, w procesie opartym o nanotechnologie, fizykę ciała stałego, chemię nieorganiczną, inżynierię materiałową i elektronikę. Uzyskano linie o szerokości 5 um z bardzo dobrym przewodnictwem elektrycznym. Dla porównania standardowo wykorzystywane techniki druku nanomateriałów pozwalają na uzyskanie szerokości linii w zakresie 50-100 um.

www.xt-pl.com

SANSEC

Firma SANSEC Poland SA prowadzi obecnie innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy humanoidalnego robota ratunkowego „HYDRA” o wartości 15 mln PLN netto. W zadaniach projektowych znalazły zastosowanie rozwiązania z dziedziny naontech-nologii w postaci polimerowych nanokompozytów grzejnych oraz kompozytów konstrukcyjnych i powłok funkcjonalizowanych nanometalami. Realizując projekt HYDRA firma SANSEC Poland SA współpracuje z członkami Śląskiego Klastra NANO występując w łańcuchu powiązań kooperacyjnych wewnątrz struktury klastrowej, są to: Instytut MORATEX (Łódź) w zakresie kompozytów konstrukcyjnych oraz firma ITP-System (Dąbrowa Górnicza) w zakresie nanokompozytów grzejnych i funkcjonalnych nano-metali.

www.sansec.pl

SANSEC

LOT Quantum Design jest wiodącym w Europie dystrybutorem wysokiej jakości instrumentów i komponentów naukowych. Oferuje systemy stosowane w inżynierii materiałowej, obrazowaniu, spektroskopii, fotoniki, nanotechnologii i innych dziedzin z zakresu life sciecne. Firma została założona ponad 45 lat temu i zatrudnia ponad 140 pracowników w całej Europie.

www.lot-qd.com

WSCHP

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu zajmuje się m.in. leczeniem chrób zakaźnych (gruźlica prątkująca). Rozwiązania nanotechnologiczne mogą sprzyjać rozwojowi rozwiązań dotyczących zabezpieczeń pracowników przed zakażeniami i rosprzestrzenianiem się chorób zakaźnych. Szpital zaintersowany jest poszukiwaniem pomysłów w rozwiązywaniu problemów pacjentów rehabilitacji pulmonologicznej np. po resekcji całości lub części płuca, przepony, jak również możliwych rozwiązań innowacyjnych dla pacjentów rehabilitacji ogólnoustrojowej (np. kobiet po mastektomii).

www.wschp.pl

Technitynk

Celem działalności firmy Technitynk sp. z o.o. jest produkcja nowoczesnych, wielofunkcyjnych systemów dociepleń oraz szerokiej gamy produktów znajdujących zastosowanie w budownictwie, a obecnie także wdrażanie technologii aplikowania aktywnych mikrobiologiczne cząstek srebra i miedzi.

www.technitynk.pl

Technitynk

Epione sp. z o.o. jako podmiot leczniczy od 1997 roku prowadzi działalność medyczną. Obecnie działalność ta obejmuje zakresy: podstawowej opieki medycznej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zdrowia psychicznego, rehabilitacji, stomatologii, programów zdrowotnych, oddziału chirurgii krótkoterminowej, zakładu opiekuńczo-leczniczego. Firmę interesują rozwiązania nanotechnologiczne w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem opieki nad osobami starszymi, rehabilitacji i opieki nad osobami po przebytych udarach i wylewach.

www.epione.pl

centrumnanotechnologii

Do głównych zadań Centrum Nanotechnologii Politechniki Śląskiej należy w szczególności:

- koordynacja prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych realizowanych w Uczelni w zakresie nanotechnologii,
- współpraca z innymi jednostkami organizacyjnymi Uczelni i kierownikami projektów w zakre-sie nanotechnologii,
- współpraca z innymi jednostkami naukowymi, przemysłowymi, administracji państwowej i samorządowej w zakresie nanotechnologii,
- koordynacja działań w zakresie tworzenia konsorcjów naukowo-przemysłowych i naukowo-badawczych w obszarze zainteresowań CN,
- opracowanie i realizacja projektów naukowo-badawczych oraz udział w projektach z przemy-słem i innymi ośrodkami badawczymi w obszarze zainteresowań CN, w tym finansowanych ze środków krajowych i Unii Europejskiej,
- reprezentowanie Uczelni w krajowych i międzynarodowych zespołach badawczych i platfor-mach technologicznych,
- organizacja specjalistycznych szkoleń dla kadry inżynierskiej i naukowej w obszarze zaintere-sowań CN w ramach realizowanych projektów,
- pozyskiwanie informacji na temat potencjalnych źródeł finansowania i tematów prac badaw-czych w obszarze zainteresowań CN.

www.polsl.pl

ECOTEC

ECOTEK jest firmą zajmującą się szeroko pojętymi systemami grzewczymi. Naszą specjalizacją są instalacje i modernizacje systemów grzewczych gazowych. Zakres oferowanych usług kieruje zarówno do przedsiębiorstw, jak i do klientów indywidualnych. Celem firmy jest wyspecjalizowanie się w montażu oraz serwisie instalacji odnawialnych źródeł energii. W polu zainteresowań firmy ECOTEK są wszelkie innowacje technologiczne związane z systemami grzewczymi. Jednym z kierunków rozwoju jest poszerzenie stosowanych maszyn i urządzeń diagnostycznych o nowoczesne detektory oparte na nanotechnologiach.

www.ecotek.com.pl

NANOCHEM

Firma Nanochem jest członkiem grupy kapitałowej Amtra która działa na rynku od ponad 20 lat. Amtra jest producentem i dystrybutorem ponad 16 marek z branży profesjonalnej chemii sprzątającej oraz chemii samochodowej. Od kilku lat rozwijany jest projekt marki Clinex – linii produktów przeznaczonych dla sektora HORECA, firm sprzątających, działów utrzymania ruchu, myjni samochodowych oraz dla firm, biorących udział w przetargach na środki utrzymania czystości. Produkty firmy znajdują szerokie zastosowanie w restauracjach, hotelach, szkołach, zakładach przemysłowych, myjniach, biurach oraz budynkach użyteczności publicznej.

www.clinex.com.pl

NANOPOZ

Firma Nanopoz zajmuje się produkcją tlenku grafenu. Nanomateriał oferowany jest w postaci wodnej zawiesiny płatków tlenku grafenu o dużych rozmiarach lateralnych z zakresu 5-30µm przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej zawartości płatków jednowarstwowych o grubości 1nm. Charakterystyczną cechą produktu jest wysoka czystość, w szczególności brak zanieczyszczeń manganem oraz neutralne pH, co predysponuje ma-teriał do wykorzystania w szeregu aplikacji biotechnologicznych. Spośród potencjalnych zastosowań tlenku grafenu na szczególną uwagę zasługują: drukowana, elastyczna elektronika, materiały elektrodowe (w szczególności do zastosowań w superkondensatorach oraz ogniwach li-towo-jonowych), czujniki gazów oraz wilgotności, terapia antynowotworowa, nano-nośniki leków, membrany filtracyjne, powłoki oraz środki antybakteryjne, warstwy antykorozyjne.

www.nanopoz.eu