Naukowcy zauważyli, że grafen zastosowany w powłokach urządzeń medycznych używanych w chemioterapii, jak cewniki lub strzykawki, nie powoduje skutków ubocznych w odróżnieniu do materiałów stosowanych dotychczas, głównie srebra, dzięki czemu działanie leków chemioterapeutycznych jest bardziej efektywne.
Do niedawna nikt nie badał, czy między lekami chemioterapeutycznymi i materiałami, z którymi się stykają nie zachodzi jakaś reakcja. Zakładano, że leki dostarczane są w stanie nienaruszonym. Za pomocą rentgenowskiej spektroskopii fotoemisyjnej XPS, naukowcy stwierdzili, że po zetknięciu się 5-fluorocylu (5-FU), często używanym lekiem chemioterapeutycznym, ze srebrem, powszechnie stosowanym materiałem w powłokach urządzeń medycznych, następuje znaczna utrata cząsteczek fluorku z leku, co prowadzi do wytworzenia silnego kwasu – fluorowodoru. Możliwe jest więc, że fluorowodór i srebro wstrzykiwane są do organizmu razem z lekami.
Ze względu na to, że srebro katalitycznie degraduje leki i przyczynia się do powstania szkodliwego produktu ubocznego, postanowiono zastosować grafen, materiał bardzo cienki, niezwykle trwały, mało toksyczny i biokompatybilny. Badania XPS wykazały, że po zetknięciu się 5-FU z grafenem nie zachodzi żadna szkodliwa reakcja, jak w przypadku srebra. W rezultacie, powłoki grafenowe znacznie poprawiają skuteczność chemioterapii oraz trwałość urządzeń medycznych.
Źródło artykułu: www.azonano.com
Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org