Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przyznał dotację w wysokości $7.5 miliona dla University of Connecticut, University of Maryland i Rice University, aby wesprzeć badania mające na celu analizę i unowocześnienie zabezpieczeń dla urządzeń komputerowych produkowanych w nanoskali.
Center for Hardware Assurance, Security, and Engineering (CHASE) w University of Connecticut, światowy lider w badaniach nad bezpieczeństwem sprzętu komputerowego, będzie oparciem dla tej inicjatywy, w którą zaangażowanych jest dziesięciu wysoce wyspecjalizowanych naukowców z wyżej wymienionych instytucji.
„ Centrum CHASE w University of Connecticut zgromadziło jedne z najbardziej zaawansowanych i dostępnych sprzętów do opisu i testowania nanourządzeń.” – mówi Mark Tehranipoor, dyrektor centrum i badacz prowadzący projekt. – „Razem z naszymi kolegami z University of Maryland i Rice University stworzyliśmy wyjątkowy zespół o unikalnych zdolnościach w zakresie analizy zabezpieczeń, nanoelektroniki, urządzeń wykrywających falsyfikaty, kryptografii oraz sposobom przeciwdziałania atakom w cyberprzestrzeni. Przez ostatnich kilka dekad rozwój micro procesorów komputerowych skupiał się wokół ulepszania ich rozmiaru i wydajności, lecz bardzo mało uwagi poświęcono bezpieczeństwu.”
Tehranipoor twierdzi, że w efekcie stajemy przed natychmiastową potrzebą identyfikacji zagrożeń dla bezpieczeństwa i braku zabezpieczeń w środowisku producentów półprzewodników zarówno dla istniejących, jak i projektowanych nanourządzeń nowej generacji.
NanoUrządzenia o rozmiarach tysiąckrotnie mniejszych niż szerokość ludzkiego włosa stają się coraz bardziej popularne w przemyśle micro elektronicznym i pełnią niezbędne funkcje w zakresie wspierania bezpieczeństwa narodowego, handlu, energetyki oraz transportu. NanoChipy znajdują zastosowanie w szerokiej gamie urządzeń od komputerów w centrach kontroli ruchu powietrznego poprzez sprzęt medyczny, prywatne telefony komórkowe, państwowe sieci elektroenergetyczne, aż do systemów bankowych.
„Podobnie jak w pierwszych fazach badań nad ulepszeniem urządzeń punktami centralnymi są wydajność i energia, tak celem tego projektu jest podniesienie stopnia bezpieczeństwa do rangi podstawowego parametru projektowego. W ten sposób zmieni się również metoda ulepszania nowych nanoUrządzeń w przyszłości.” – mówi Tehranipoor.
Ta pięcioletnia dotacja międzywydziałowa, o którą starało się wiele instytucji, została przyznana tym trzem uniwersytetom przez Air Force Office of Scientific Research. Centrum CHASE w University of Connecticut, które zgromadziło najwyższej jakości sprzęt do analizy i badań wart ponad $3 miliony, będzie głównym laboratorium badawczym wpieranym przez Nanoelectronics Laboratory i Nanofabrication Facility.
Źródła: http://www.uconn.edu/
http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=30009
Źródło grafiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:United_States_Department_of_Defense_Seal.svg