W dalszym etapie następuje charakterystyka właściwości nanocząstek, w kontekście ich zastosowania. Do charakterystyki składu takich nanostruktur służą m.in. mikroskopia elektronowa: skaningowa (SEM) i transmisyjna (TEM), spektroskopia w świetle widzialnym i bliskiego ultrafioletu (UV-VIS) oraz fourierowska w podczerwieni (FT-IR) oraz spektroskopia fotoelektronów w zakresie promieniowania X (XPS). Toksyczność nanocząstek wobec skóry (Schemat 2), w najprostszy sposób określa się za pomocą ich ekspozycji na komórki żywe, takie jak korneocyty, fibroblasty czy melanocyty. Jednak naukowcy dalej borykają się z niejednoznacznymi informacjami na temat docierania nanomateriałów do głębszych warstw skóry, a co gorsza do kwioobiegu.
W przypadku nanostruktur typu Ag@SiO2 można wykorzystać ich przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości w projektowaniu nowych substancji konserwujących w kosmetykach. Dodatkowo po przyłączeniu do nich cząsteczek wykazujących zwiększone efekty optyczne trwają prace nad projektowaniem czujników mogących rejestrować drogę przenikania przezskórnego, co znacząco wpłynie na zwiększenie parametrów opisu nanostruktur.
Literatura:
[1] S.P. Deshmukh, S.M. Patil, S.B. Mullani, S.D. Delekar, Materials Science and Engineering: C 97 (2019) 954–965.
[2] E. Szczepańska, A. Bielicka-Giełdoń, K. Niska, J. Strankowska, J. Żebrowska, I. Inkielewicz-Stępniak, B. Łubkowska, T. Swebocki, P. Skowron, B. Grobelna, Supramolecular Chemistry 32 (2020) 207–221.
[3] J. Alimunnisa, K. Ravichandran, K.S. Meena, Journal of Molecular Liquids 231 (2017) 281–287.
[4] A. Synak, E. Szczepańska, B. Grobelna, J. Gondek, M. Mońka, I. Gryczynski, P. Bojarski, Dyes and Pigments 163 (2019) 623–627.
[5] E. Szczepańska, B. Grobelna, J. Ryl, A. Kulpa, T. Ossowski, P. Niedziałkowski, Molecules 25 (2020) 3983.
dr hab. Beata Grobelna, prof. UG– Studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego (UG) ukończyła w 1993. Stopnie naukowe doktora (1998) i doktora habilitowanego (2014) nauk chemicznych uzyskała na Wydziale Chemii UG. Od 2020 roku pełni funkcję Dziekana Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania badawcze mieszczą się w obszarze inżynierii materiałowej oraz nanotechnologii chemicznej.
Zajmuje się otrzymywaniem nowych materiałów hybrydowych nieorganicznych oraz organiczno-nieorganicznych w formie litej oraz nanowarstw domieszkowanych jonami lantanowców oraz związkami o znaczeniu biologicznym. Interesuje się też otrzymywaniem nanocząstek metali szlachetnych i wykorzystaniem ich w inżynierii materiałowej, spektroskopii oraz kosmetologii. Jest współautorką ponad 60 publikacji oraz ponad 200 wystąpień na konferencjach i sympozjach naukowych. Wygłosiła ponad 40 wykładów na zaproszenie różnych instytucji. Wypromowała jednego doktora oraz była promotorem pomocniczym w przewodzie doktorskim oraz opiekunem kilkunastu prac magisterskich.