Rewolucyjna nanotechnologiczna metoda selekcji białek błonowych może pozwolić na rozwój nowych leków i zmniejszyć koszty ich wytwarzania.
Opracowane przez naukowców z University of Copenhagen rozwiązanie oparte jest o badania z udziałem „receptorów sprzężonych z białkiem G”. Receptory te reagują na zmiany w otoczeniu komórek, na przykład na zwiększenia ilości substancji chemicznych. Około 40% wszystkich leków używanych obecnie funkcjonuje za pośrednictwem tak zwanych „receptorów sprzężonych z białkiem G”.
Nasza nowa metoda jest interesująca dla przemysłu, ponieważ może przyczynić się do szybszego i tańszego rozwoju leków. – powiedział profesor Dimitrios Stamou, kierownik laboratorium w którym opracowano metodę.
Ogromną zaletą procedury zaproponowanej przez naukowców z University of Copenhagen jest drastyczne ograniczenie ilości próbki. Jak stwierdzono, każda kropla próbki składa się z tysięcy miliardów małych nano-pojemników zawierających izolowane białka. Dlaczego by więc nie badać jedynie wybranych?
Odkryliśmy, że każdy z niezliczonych nano-kontenerów jest wyjątkowy. Metoda pozwala na zbieranie informacji o poszczególnych nano-kontenerach. Możemy je wykorzystać do budowy ekranów o dużej wydajności, na przykład, w celu sprawdzenia jak leki wiążą receptory sprzężone z białkiem G. – wyjaśniła Signe Mathiasen, która rozwijała opisaną metodę pod okiem profesora Stamou przez ostatnie lata.
Kolejnym krokiem będzie zapewne popularyzacja rozwiązania.
Źródło informacji: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/09/140908093735.htm
Źródło ilustracji: http://www.bayareacannabis.org/