Już 19 września we Wrocławiu rusza Dolnośląski Festiwal Nauki. Podczas tegorocznej, XVII już edycji, po raz kolejny będzie można zgłębić tajniki nauki zarówno dziedzin humanistycznych jak i ścisłych.
Założeniem organizatorów Festiwalu jest aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Podczas kilku dni we Wrocławiu a następnie w innych miastach regionu poruszane będą różne zagadnienia w tym korzyści jakie z niej płyną, pokazany zostanie postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. Podczas spotkań i wykładów festiwalowych poruszane są sprawy trudne i drażliwe, a podejmowane tematy są odpowiedzią na ważne dylematy społeczne. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie, najczęściej bezpośrednich spotkań z naukowcami, prezentowane są osiągnięcia we wszystkich dziedzinach wiedzy.
Po raz kolejny Fundacja Nanonet będzie uczestniczyć w popularyzacji wiedzy wśród Wrocławian. Zapraszamy na wykłady połączone z pokazami, które poprowadzą wolontariusze Fundacji.
19.09.2014 piątek 12:00 – 12:45 KRÓTKA HISTORIA GRAFENU
dr inż. Karol Lemański (Fundacja Nanonet, INTiBS PAN)
miejsce: Uniwersytet Ekonomiczny, ul. Komandorska 118/120, bud. E, sala 2E
Historia bardzo interesującego materiału jakim jest grafen. Słuchacze poznają jego właściwości oraz możliwości zastosowania m.in. w elektronice oraz jaki jest polski wkład w rozwój tego materiału. A wiele osób będzie zapewne zainteresowanych odpowiedzią na pytanie czy warto inwestować w grafen.
Wykład i pokaz możliwości nanotechnologii w wytwarzaniu powłok ochronnych, które zostały stworzone na wzór występujących w przyrodzie powierzchni. Lotos stał się szczególnie dobrze znany w nanotechnologii, a naukowcy nieustannie próbują odtworzyć właściwości powierzchni jego liścia. Na wykładzie można dowiedzieć się co wspólnego ma liść lotosu z samoczyszczącymi się farbami do elewacji czy wodoodpornymi powłokami. Poznamy naukowy sekret tych kwiatów oraz system zbierania i spłukiwania zanieczyszczeń z powierzchni ich liści.
Zapraszamy również do uczestnictwa w Nanobazarze podczas Parku Wiedzy 20-21 września 2014.
ilustracje: commons.wikimedia.org
źródło: www.festiwal.wroc.pl