Fizycy z Uniwersytetu w Rochester stworzyli krzemową nanownękę, która pozwala na uwięzienie światła na dłużej niż jest to możliwe w innych wnękach optycznych o podobnych kształtach. Innowacyjne podejście do projektu, który naśladuje biologię ewolucyjną, pozwolił im na dziesięciokrotne ulepszenie wydajności poprzednich nanownęk.
W głównym artykule opublikowanym w “Applied Physics Letters” naukowcy demonstrują, jak „zamknęli” światło w nanownęce (nanostrukturalnym obszarze płytki krzemowej) na kilka nanosekund. Zazwyczaj w tym czasie światło przebyłoby drogę kilku metrów, ale zamiast tego nanostruktura uwięziła światło w obszarze nie większym niż jedna setna szerokości ludzkiego włosa, czyli mniej więcej jednej półtoramilionowej metra.
Nanownęki są kluczowymi komponentami nanofotonicznych obwodów i Antonio Badolato, profesor Fizyki z Uniwersytetu w Rochester oraz współautor artykułu, wyjaśnia, iż to nowe podejście pomoże w zastosowaniu wysoko zintegrowanych nanofotonicznych struktur.
Zintegrowana nanofotonika to nowa i gwałtownie rozwijającą się dziedzina badań, będąca skrzyżowaniem fotoniki, nanotechnologii i materiałoznawstwa. W niedalekiej przyszłości nanofotoniczne obwody stworzą odpowiednie warunki dla rozwoju technologii, będącymi skrzyżowaniem takich dziedzin, jak telekomunikacjia, czy bioczujniki. Potencjalnie mogą one zastąpić tradycyjne systemy obsługi informacji jako, że mogą niezwykle szybko przetwarzać impulsy świetlne i to przy wykorzystaniu małej ilości energii.
Wyniki przedstawione przez Badolato i jego kolegów po fachu demonstrują jedną z najwyższej jakości cech, jaka kiedykolwiek została zmierzona w nanoWnękach, przy zachowaniu bardzo małej przestrzeni przeznaczonej dla urządzenia. Utrzymując nanoWnęki w tak małych rozmiarach podczas tak skutecznego więzienia światła, staje się możliwe stworzenie ultra-zintegrowanych urządzeń, pożądanymi w produkcji optycznych nanoObwodów.
Źródła: http://www.rochester.edu/
http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=30385
Źródło grafiki: