Naukowcy z Uniwersytetu Queensland połączyli nowoczesne techniki nanofabrykacji i nanofotoniki w celu zbudowania ultra precyzyjnych czujników ultradźwiękowych na chipie krzemowym.
Profesor Warwick Bowen z UQ Precision Sensing Initiative i Australijskiego Centrum Inżynierii Systemów Kwantowych powiedział, że rozwój w tej dziedzinie może stworzyć wiele nowych, ekscytujących technologii.
„Jest to duży krok naprzód, gdyż dokładne pomiary ultradźwiękowe mają kluczowe znaczenie w wielu dziedzinach”, powiedział.
„Ultradźwięki są wykorzystywane do badań ultrasonograficznych, często do badań kobiet w ciąży, jak również do obrazowania biomedycznego w wysokiej rozdzielczości w celu wykrywania nowotworów i innych nieprawidłowości.Technologia ta jest również powszechnie stosowana do zastosowań przestrzennych, takich jak sonarne obrazowanie obiektów podwodnych lub w nawigacji bezzałogowych statków powietrznych.
„Udoskonalenie tych zastosowań wymaga mniejszych, bardziej precyzyjnych czujników, a dzięki tej nowej technice jest to dokładnie to, co udało nam się opracować”.
Technologia jest tak czuła, że może uchwycić małe losowe siły otaczające cząsteczki w powietrzu.
„Opracowaliśmy prawie doskonały detektor ultradźwiękowy, przekraczający granice tego, co technologia jest w stanie osiągnąć”, powiedział profesor Bowen. „Jesteśmy teraz w stanie mierzyć fale ultradźwiękowe, które potrzebują maleńkiej siły – porównywalnej do siły grawitacji wirusa – i możemy to zrobić z czujnikami o średnicy mniejszej niż milimetr”.
Dr Sahar Basiri-Esfahani, lider badań, obecnie pracownik Uniwersytetu w Swansea, powiedział, że dokładność tej technologii może zmienić sposób rozumienia biologii przez naukowców. Mogłoby to zasadniczo poprawić nasze rozumienie funkcjonowania tych małych systemów biologicznych.
„Głębsze zrozumienie tych systemów biologicznych może prowadzić do nowych metod leczenia, więc z niecierpliwością czekamy na to, jakie zastosowania przyniesie przyszłość”.
Badania były opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.