Istotne jest zastosowanie odpowiedniego stężenia preparatu dezynfekcyjnego, ale przede wszystkim wybór takiego, który w zadowalającym stopniu wyeliminuje zagrożenia mikrobiologiczne. Na rynku obserwujemy wzrost liczby preparatów rekomendowanych jako dezynfekcyjne, jednak różnią się one skutecznością i zasadą działania. Warto zwrócić uwagę również na fakt, iż niektóre bakterie mogą się uodparniać na środek dezynfekcyjny, a więc jak wybrać ten, który przyniesie satysfakcjonujące efekty?
W ostatnim kwartalniku Woda-Środowisko-Obszary Wiejskie wydawanym przez Wydawnictwo Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego ukazał się artykuł pt. ANALIZA PORÓWNAWCZA WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWBAKTERYJNYCH PREPARATÓW STOSOWANYCH DO DEZYNFEKCJI W POMIESZCZENIACH INWENTARSKICH, który zestawia środki dostępne na rynku i może być pomocny w wyborze.
Zbadano 10 dezynfektantów, o zróżnicowanym składzie, od różnych producentów, zalecanych do dezynfekcji powierzchni i pomieszczeń inwentarskich, dostępnych na rynku . Zastosowano dawki preparatów zgodne z zaleceniami widniejącymi na opakowaniach. Analizę przeprowadzono metodą dyfuzyjną.
Dostępne środki dezynfekcyjne posiadają wymagane atesty, które niestety nie gwarantują skuteczności. Jedynie 3 z 10 badanych preparatów w zalecanych stężeniach hamowały wszystkie bakterie testowe.
Najlepsze właściwości przeciwbakteryjne wykazały dwie grupy preparatów: zawierające aktywne formy srebra – nanocząstki oraz czwartorzędowe związki amoniowe, glutaral i chlorki w różnych proporcjach (2 i 3).
Cały artykuł dostępny na stronie wydawnictwa: www.itp.edu.pl