Elastyczne, warstwowe materiały teksturowane pomogą w kontrolowaniu rozmieszczenia i długości fal, zarówno dźwiękowych jak i świetlnych. Nowa metoda opracowana przez naukowców z MIT może znaleźć zastosowanie w testach nieniszczących materiałów czy w tłumieniu dźwięku, oraz być może pozwoli stworzyć nowe urządzenia diagnostyczne.
Właściwości materiałów mają wpływ na rozprzestrzenianie się światła czy dźwięku, jednak cechy te są jednocześnie stałe i niezwykle trudne do zmodyfikowania, gdy materiał jest wykończony. Materiały warstwowe natomiast, pozwalają modyfikować ich właściwości, np. umożliwienie filtrowania tylko określonego koloru światła.
Materiały tego typu produkuje się metodą odkładania warstw, która została właśnie udoskonalona przez naukowców z MIT. Proces ten umożliwia dostosowanie grubości każdej z warstw do przepuszczenia określonej części długości fali światła. Następnie materiał jest skompresowany w taki sposób, aby tworzył serie fałd, których rozmieszczenie powoduje rozproszenie wybranych częstotliwości fal (dźwiękowych lub świetlnych). Zaskakujące jest, iż efekt ten działa również w materiałach, których naprzemienne warstwy mają taką samą gęstość.
Badania te, oparte na modelowaniu komputerowym umożliwiają eksperymenty na naturalnych tkankach. Przykład stanowią współczesne techniki wykrywania niektórych nowotworów, które nadal są bardzo bolesne, a ich alternatywę stanowią mniej inwazyjne ultradźwięki. Obecne systemy USG mają zdecydowanie za małą rozdzielczość, jednkaże nowo opracowane warstwowe materiały oferują kontrolę fal USG, co znacznie polepszy jakość badań.
Ten system może być również użyty przy tłumieniu dźwięków – w zaawansowanej redukcji szumów, polegającej na całkowitym wyeliminowaniu zewnętrznych dźwięków z określonej części przestrzeni, a nie tylko z jednego punktu, tak jak w obecnych słuchawkach z redukcją szumów.
Źródło artykułu: http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=29232
Źródło grafiki: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sirenspectrogram.jpg