Baterie litowo-jonowe umożliwiły korzystanie z wielu cudów dzisiej elektroniki, zaczynając od przenośnych gadżetów aż do samochodów elektrycznych. Jednak żadna z tych baterii nie pracuje długo bez ładowania. Naukowcy ogłosili w czasopiśmie ACS Nano – rozwój nowej, „zielonej” metody, zwiększającej wydajność tych baterii-z wykorzystaniem materiału pochodzącego z jedwabiu.
Chuanbao Cao wraz z współpracownikami zauważyli, że węgiel jest kluczowym elementem w komercyjnych urządzeniach litowo-jonowy stosowanych do magazynowania energii, wliczając w tym baterie i superkondensatory. Najczęściej, grafit pełni tę rolę, ale ma on ograniczoną pojemność energetyczną. Aby poprawić magazynowanie energii, producenci szukają alternatywnych materiałów do zastąpienia grafitu. Zespół Cao chciał zobaczyć, czy mogą opracować taki materiał za pomocą zrównoważonych źródeł.
Naukowcy znaleźli sposób na przetwarzanie naturalnego jedwabiu do tworzenia nano-arkuszy zawierających węgiel, które mogą być potencjalnie stosowane w urządzeniach magazynujących energię. Ich materiał przechowuje pięć razy więcej litu niż może grafit, zdolność która jest kluczem do poprawy wydajności baterii. Materiał działał także ponad 10.000 cykli ze stratą tylko 9% w stabilności.
Naukowcy z powodzeniem wykorzystali ich materiał w prototypowych bateriach oraz superkondensatorach w sposób jednoetapowy, który mógłby być łatwo zwiększony, co zauważają naukowcy.
źródło tekstu: www.phys.org
źródło grafiki: www.commons.wikimedia.org