Naukowcy starają się udoskonalić wytrzymałość i biokompatybilność implantów biodrowych i kolanowych poprzez zastosowanie innowacyjnych powłok wykonanych z nanomateriałów, które przypominają naturalny materiał kostny człowieka.
W samych Stanach Zjednoczonych każdego roku wykonuje się około 1 miliona zabiegów wymiany stawu biodrowego i kolanowego. Tytanowe implanty pokrywane są specjalnymi powłokami, które mają ułatwić integrację protez z otaczającymi je tkankami. Stosowane materiały nie są jednak tak trwałe jak naturalny materiał kostny, co prowadzi do konieczności usunięcia implantu w ciągu 10-15 lat.
W celu poprawy trwałości i biokompatybilności protez, naukowcy opracowują nowy nanomateriał, łącząc występujące powszechnie w organizmie jony, m.in. magnezu, cynku i wapnia, oraz niewielkie ilości leków, np. antybiotyków lub leków na osteoporozę, które mają zwalczać ewentualną infekcję lub wzmacniać materiał kostny. Powłoka wykonana z tego materiału ma przyczynić się do bardziej naturalnej integracji tytanowych implantów z otaczającymi je tkankami, oraz wydłużyć okres stosowania protez bez konieczności ich wymiany.
Źródło artykułu: www.azonano.com
Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org